FAQ - telewizja

 1. Gdzie mogę zapoznać się z ofertą programową TVK?

  Pełna i aktualna oferta programowa TVK znajduje się na stronie http://tvk.smnt.pl, na stronach teletekstu programu planszowego oraz w Dziale Telewizji Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu na Os. St. Batorego 32 pok. 106.

 2. Czy opłacając abonament za telewizję kablową muszę również opłacać abonament radiowo-telewizyjny?

  Abonament radiowo-telewizyjny jest formą opłaty od posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Jest obowiązkowy i niezależny od operatora telewizji kablowej. Należy go opłacać niezależnie od abonamentu TVK.

 3. Czy po wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej będę mógł oglądać telewizję analogową sieci kablowej?

  Tak. W sieciach kablowych telewizja analogowa będzie nadawana jeszcze przez jakiś czas. Aktualnie nie ma możliwości technicznych zwiększania oferty programów analogowych w sieci TVK. Dlatego też głównym kierunkiem rozwoju jest telewizja cyfrowa i w niej będzie się zwiększać oferta programowa, tym bardziej, że niektórzy nadawcy publiczni (np. Polsat) nadają część programów naziemnych ogólnodostępnych tylko z multipleksów cyfrowych.

 4. Co zrobić gdy mój telewizor nie odbiera żadnych programów?

  Jeżeli telewizor nie odbiera żadnych programów należy przede wszystkim sprawdzić okablowanie antenowe w mieszkaniu, czy któraś z wtyczek nie wypadła z gniazda, nie ma zwarć lub obluzowań. Następnie należy zweryfikować, czy wszystkie rachunki są opłacone. Zaleganie z płatnością może być przyczyną zawieszenia usługi. W kolejnym kroku należy zgłosić usterkę do Działu Telewizji Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu na Os. St. Batorego 32 pok. 106 osobiście w godzinach pracy lub telefonicznie pod numer 61 44 37 814. Zgłoszenia tylko pod ten numer są rejestrowane i brane pod uwagę przy ewentualnej reklamacji. 

 5. Czy mogę we własnym zakresie podzielić sygnał telewizji kablowej na dwa odbiorniki?

  Tak można to zrobić za pomocą rozgałęźnika sygnału. Na rynku istnieje szereg elementów pozwalających na podział sygnału RTV. Elementy te mają różną, często zupełnie złą jakość. Należy pamiętać, że po podzieleniu sygnału jego poziom obniży się, co w konsekwencji może utrudnić odbiór. Może wówczas powstać konieczność korekcji poziomu sygnału dostarczanego do danego lokalu. Z tych względów zalecamy zlecenie wykonania dodatkowego gniazda pracownikom TVK. Aktualnie zgodnie z cennikiem wykonanie dodatkowego gniazda kosztuje 85,00 zł brutto.

 6. Czy po rozdziale sygnału na dwa odbiorniki telewizyjne będę musiał opłacać drugi abonament?

  Nie. Abonament jest płacony tylko raz niezależnie od ilości gniazd w danym lokalu.

 7. Mam nowoczesny telewizor. Czy TVK planuje nadawanie w formacie 16:9?

  Telewizja kablowa ma prawa do reemisji programów bez prawa ingerowania w treść oraz formę programów. O formacie programów decydują nadawcy. Telewizja kablowa nie ma wpływu na format poszczególnych programów. Obecnie coraz więcej programów nadawanych jest w formacie 16:9.

 8. Mam zamiar kupić nowy telewizor. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru?

  Aby zapewnić sobie możliwość odbioru telewizji cyfrowej nadawanej przez TVK, kupowany telewizor powinien być wyposażony w cyfrową głowicę kablową DVB-T oraz dekoder kompresji MPEG4. Aktualnie większość sprzedawanych telewizorów jest wyposażona w głowicę DVB-T, należy więc zwrócić uwagę na to by posiadały one dekoder MPEG4. Telewizory posiadające tylko dekoder MPEG2 nie odbiorą wszystkich programów nadawanych przez TVK.

 9. Czy aby korzystać z telewizji cyfrowej muszę posiadać nowoczesny telewizor?

  Nie. Jeżeli posiadany telewizor jest starszej generacji lub nowy, ale nie posiadający głowicy DVB-T MPEG4 odbiór programów cyfrowych możliwy będzie poprzez podłączenie zewnętrznego dekodera zwanego Set Top Box’em (STB). Na rynku jest wiele zewnętrznych dekoderów (STB) odbierających sygnał DVB-T MPEG4. STB podłączamy do telewizora poprzez złącze EURO lub HDMI. Jeśli planujemy w przyszłości odbiór programów kodowanych oferowanych przez TVK (np. Canal+), koniecznie musimy kupić zewnętrzny dekoder posiadający wejście na moduł CI.

 10. Co to jest STB i do czego służy?

  STB (Set Top Box) to zewnętrzny dekoder umożliwiający odbiór programów cyfrowych, dostęp warunkowy oraz usługi dodane świadczone łącznie z emitowanymi programami cyfrowymi takie jak:

  LCN – wirtualne numery kanałów

  EPG – elektroniczny program telewizyjny

  PVR – możliwość nagrywania audycji telewizyjnych zatrzymywania i cofania audycji na żywo itp. (opcjonalnie).

 11. Czy posiadając nowoczesny telewizor potrzebuję STB do odbioru telewizji cyfrowej?
  Wszystkie nowoczesne telewizory posiadają wbudowany tuner DVB-T (do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej). Większość z nich niestety posiada dekoder kompresji mpeg-2. Programy HD w telewizji kablowej nadawane są w kompresji mpeg-4. Jeżeli więc posiadamy nowoczesny telewizor z tunerem DVB-T oraz dekoderem kompresji mpeg-4 nie potrzebujemy do odbioru cyfrowej telewizji kablowej dekodera STB.

 12. Podłączyłem STB oraz telewizor zgodnie ze schematem ale STB nie znajduje żadnych lub tylko część programów. Dlaczego?

  STB nie znajdzie programów jeżeli doprowadzimy do niego zbyt słaby sygnał. Najczęściej przyczyną braku programów cyfrowych jest podłączenie STB do drugiego wyjścia gniazda antenowego. Wyjście to jest oznaczone symbolem „R” i przeznaczone do podłączenia odbiornika radiowego. Posiada filtr powodujący silne tłumienie pasma telewizyjnego. Należy przełożyć kabel antenowy STB do wyjścia gniazda antenowego oznaczonego symbolem „TV”. 

 13. Zegar na STB pokazuje złą godzinę. Co zrobić?

  Zegar w STB ustawiany jest sygnałem odbieranym z satelity. Wyświetlanie niewłaściwej godziny jest spowodowane błędnym ustawieniem kraju podczas instalacji STB. Należy wejść do menu i w ustawieniach ustawić kraj „Polska” oraz strefa czasowa GMT+1. Ponadto niektóre odbiorniki STB wymagają ustawienia w opcjach przejścia na czas letni.

 14. Czy mogę odbierać telewizję cyfrową w więcej niż jednym telewizorze?

  Nie ma z tym żadnego problemu, pod warunkiem prawidłowo wykonanego rozgałęzienia kabla. Telewizję cyfrową możemy odbierać poprzez STB z DVB-T MPEG4 lub bezpośrednio telewizorem wyposażonym w głowicę DVB-T MPEG4.

 15. Co to jest HDTV?

  HDTV oznacza telewizję wysokiej rozdzielczości. Standardowa telewizja oznaczana jako SDTV wyświetla obraz w postaci półobrazów (co druga linia obrazu wyświetlana jest na przemian) o rozdzielczości 288 linii na każdy półobraz (łącznie 576 linii na obraz) i 25 obrazach wyświetlanych w czasie 1 sekundy. W HDTV istnieją dwa standardy: amerykański Full HD oraz europejski HD Ready. Standard Full HD posiada rozdzielczość 540 linii na każdy półobraz (łącznie 1080 linii w obrazie) i 25 obrazach wyświetlanych w czasie 1 sekundy a standard HD Ready 720 linii w każdym obrazie. Brak półobrazów w standardzie HD Ready pozwala na wyświetlanie 50 obrazów w czasie 1 sekundy.

 16. Czy mój telewizor znajdzie sam nowe programy nadawane cyfrowo?

  Część odbiorników telewizyjnych będących na rynku posiada funkcję automatycznego dodawania nowych programów np. nowe modele TV: Samsung, Sharp, W niektórych należy ta funkcję włączyć w ustawieniach MENU (automatyczne dodawanie programów). W pozostałych odbiornikach należy użyć „ręcznego wyszukiwania kanałów”